YOUR HOME - Sztukateria, powrót z przeszłosci

  SZTUKATERIA   

     Mogło by się wydawać iż przepych Baroku i Renesansu odszedł w zapomnienie. Otóż nie, do łask wraca pewien element z dawnych epok. Nieco zmodernizowany, ale zachwycający, nadający pomieszczeniom szczyptę klasyki i  nonszalancji. 
Co mam na myśli, jest to sztukateria, element dekoracyjny. Dawniej wykonywana z gipsu lub żywicy, przyjmowała rożne formy, następnie była montowana do ścian, sufitów

Sztukateria jest takim elementem wystroju wnętrz, który jest mi bardzo bliski. Doskonale pamiętam sztukaterię na suficie w domu mojej babci. Za czasów PRL-u finezyjnie rzeźbione z gipsu  listwy otaczały żyrandol na środku sufitu. 
Obecnie firmy oferują sztukaterię wykonaną ze styropianu. Może być ona stosowana na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Sztukateria zewnętrzna jest dodatkowo pokrywana tzw. masą tynkową, która zabezpiecza element przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można ją również malować lub lakierować. Jednak warto podkreślić, że naturalna biel jest najlepszą ozdobą, a malowanie sztukaterii warto ograniczyć tylko do odświeżenia bieli.


Ceny sztukaterii zewnętrznej są zależne od tego czy będą to same listwy, czy inne elementy dekoracyjne o bardziej złożonej budowie (np. kolumny), a także od długości w przypadku listw.
Cena listwy o wymiarach  110 mm x 30 mm  za metr bieżący, pokrytej masa tynkową wynosi około 24 zł ceny rosną i mogą one nawet wynosić 30 zł.
Najdroższe z całego tego zestawu są kolumny, których cena za sztukę może wynosić nawet 340 zł.

Sztukateria wewnętrzna, zmodernizowana od zawsze kojarzyła mi się z bogatymi amerykańskimi domami, przepraszam bardzo willami, choć także w brytyjskich mieszkaniach nie raz można było dostrzec listwy sztukateryjne oddzielające ścinę pokrytą tapetą od sufitu. Minimalizm przy  zdecydowaniu się na sztukaterię jest bardzo trafną decyzją.
Trend istniejący dziś w polskich domach to wykorzystanie tylko sztukateryjnych list.
Cena listwy o wymiarach  110 mm x 30 mm  za metr bieżący jest niższa, niż w przypadku listwy zewnętrznej, jest to koszt około 15 zł w górę do 20 zł.
Tak natomiast mogą wyglądać typowe profile listw.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?