Efekt placebo w prkatyce
          Efekt placebo można wytłumaczyć za pomocą jednego zdania, jest to działanie lub substancja obojętna dla naszego organizmu, nie wpływa na jego stan.
Efekt placebo wykorzystuje się w medycynie.
Polega on na tym, iż na prośbę pacjenta podawany jest lek, który ma za zadanie zniesienie bólu. Wizualnie wygląda jak lek, smakuje jak lek, ma podobną konsystencje i zapach, jednak jego właściwości lecznicze są obojętne, i nie wypływają na poprawę stanu zdrowia.

Po co stosowane są takie praktyki ?
    U wielu osób zamiast bólu fizycznego, występuje tylko ,,ból psychiczny".
Urojenia hipochondryczne.Urojenia fałszywe sądy i przekonania o wiecznej chorobie, rozwijającym się stanie chorobowym itp. By zapobiegać skutkom uzależnienia od leków stosuję się efekt placebo.
Często może być on wykorzystywany u osób uzależnionych od środków przeciwbólowych morfiny i jej pochodnych, zaliczanych do opioidów.

       W życiu codziennym każdy z nas może mieć styczność z efektem plecebo. W aptekach są dostępne liczne leki homeopatyczne.
Homeopatia istnieje już od starożytności, jest to inaczej leczenie przez podobieństwo. Polega ona na tym iż wykorzystuje się do produkcji ,,leków" substancji, które wywołują takie same objawy jak choroba, którą chcemy wyleczyć.
Na pierwszy ogień była to chinina, którą wykorzystuję się do leczenia malarii.
Dlaczego napisałam ,,leki" ? Idąc za przykładem chininy, chininy jest  rozcieńczany  w roztworach wodnych  do takiego stopnia, że w dawce ostatecznie nie ma już żadnej cząsteczki substancji pierwotnej. Na tym polegają leki homeopatyczne.
Według
 specjalistów zajmujących się tą dziedziną, ma to znikome znaczenie, ponieważ woda, czyli rozpuszczalnik przenosi cechy substancji, która kiedyś się w niej rozpuszczała.

Na pierwszy rzut, popularny lek francuskiego koncernu Bayer, Oscillococcinum, dostępnego już od ponad 65 lat w ponad 50 krajach świata w tym także w Polsce.
Powszechny lek  na aptekarskich pólkach na przeziębienie i grypę.
Pomimo braku dowodów na jego lecznicze działanie, dlaczego nadal jest on dostępny w sprzedaży ?

   Efekt placebo, czyli osoba chora zostanie uleczona ponieważ wierzy, że tak się waśnie stanie.
Dzieje się tak ponieważ ludzie darzą dużym zaufaniem lekarzy, i leki.
Wszystko jest ściśle powiązane z psychiką. Pozytywne nastawienie może okazać się najbardziej zbawienne.A skoro już mówimy o placebo, to co lepsze zastrzyk czy tabletka ?

- Zastrzyk np z solą fizjologiczną, który przez społeczeństwo jest uważany, za bardziej efektowny i z szybszym działaniem.
                                          __________________

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?