3 rośliny, które dodadzą uroku i elegancji każdemu ogrodowi.


    Sztuka projektowania ogrodu to nie lada wyczyn. Owszem każdy ogród może być piękny, intensywna zieleń, kolorowe barwne kwiaty, alejki, kamienie ozdobne. Jednak nie każdy potrafi być urokliwy i zachować się w pamięci.
Obecne lata kierują się zasadą minimalizmu. Czy to wnętrze domu, ubiór czy ogród, zasada ta sama.
Mało, a dobrze!  Mało, a dokładnie!  Mało, a zachwycająco!
Kwiaty o których napiszę, dodają każdemu ogrodowi niezwykłej klasy, elegancji.
Każdy, kto ceni sobie te wartości powinien zastosować tę wiedzę.

Róża

       Większość gatunków, bo około 70%, pochodzi z Azji (Chiny, Himalaje, Japonia), pozostałe 30% wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie, gdzie rośnie aż 11 gatunków dzikich róż, jest rezerwat „Góry Pieprzowe” koło Sandomierza w województwie świętokrzyskim, co bardzo mnie zaskoczyło.
Jeśli chodzi o idealne  stanowisko dla róży, powinno być jasne lub lekko półcieniste, osłonięte od zimnego wiatru ale niezbyt ciasne bo rośliny te potrzebują przestrzeni i powietrza. Nie powinno się sadzić róż w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. 

 Mogą rosnąć w różnych glebach byle tylko ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła lub też zbyt piaszczysta. Nie lubią też długo stojącej wody. Optymalny współczynnik kwasowości gleby dla róz wynosi 6-6,5 pH.Rosaria czyli ogrody różane były zakładane już w średniowieczu. Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (woj. ślaskie) jest największe w Polsce i jedno z większych w Europie. Posadzonych jest tam około 30 tysięcy róż. Ciekawą kolekcję róż posiada również Ogród Botaniczny w Łodzi

Róże najbardziej popularne są w Bułgarii. Klimat sprzyja ich wegetacji. Niemal na każdym kroku można tam spotkać akcent różany. Olejki zapachowe, pamiątki ozdobione różami, eleganckie woreczki z płatkami róż, wina różane itp.

Najbardziej eleganckimi i klasycznymi różami w ogrodzie idąc kierunkiem współczesnego minimalizmu, są róże białe.
Wrzos
        Moim marzeniem zawsze było znaleźć się na wrzosowisku. Jak do tej pory nie znalazłam, żadnego wrzosowiska, gdzie mogłabym spełnić swoje marzenie.Jedynym wyjściem jest stworzenie swojego własnego. Wrzosowisko to nie tylko piękne fioletowe, krzaczaste rośliny, ale też gorąc Słońca odczuwany na plecach, kropla potu spływająca z czoła, szum gałązek, brzęczenie owadów, koników polnych i cykad. Takie obrazy tylko w Grecji.
Otóż wrzos preferuje podłoże skaliste, mocno naświetlone, kwaśną glebę i bardzo suchą.
W naszym klimacie wrzos musi przetrwać mroźna zimę, choć jest odporny na mróz, warto go zabezpieczyć okrywając. Nasz klimat, szczególnie deszczowa jesień i wiosna nie sprzyjają jego wegetacji. Nie każdy może zachwycać się prywatnym wrzosowiskiem w swoim ogrodzie, dlatego to w Polsce najbezpieczniejszą formą będzie zasadzenie wrzosu w ogromne donice, które można ukryć przed deszczem.Lawenda

     Lawenda potrzebuje słonecznego miejsca
 i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia, zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą.
Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu, oczywiście zawsze robimy to po przekwitnięciu rośliny. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę, lawenda przestaje rosnąć na wysokość, a rozkrzewia się. Zresztą jest to podstawowa zasada działania fitohormonów. Ucięcie wierzchołka rośliny, gdzie znajdują się auksyny powodujące wzrost rośliny na wysokość, przyczynia się do rozkrzewiania pędów bocznych i systemu korzeniowego. Nie każda odmian lawendy znosi, nasze mroźne zimy, dlatego to tak jak w przypadku wrzosu, polecam sadzenie lawendy w donicach.
Lawenda jak wrzos jest typową rośliną z południa Europy, czyli bardzo dobrze znoszą upały,ale nie przepadają za deszczem i srogą zimą.
Ale zapach lawendy rekompensuje tą troskę przed deszczem.Komentarze

 1. Lawenda wygląda wspaniale, sama nie mam jej w ogrodzie, ale chętnie dokupię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale śliczne :D

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są :)
  Bardzo proszę o poklikanie w linki u mnie w poście,bardzo mi na tym zależy. Jeżeli poklikasz napisz,a ja się odwdzięczę. :)

  http://martynencjatestuje.blogspot.com/2015/08/wishlist-dresslink.html

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuje za wszelkie komentarze i obserwację.
Zostaw adres swojego bloga, a na pewno się odwdzięczę.

________________________________________

Thank you for all the comments and observations.
Leave the address of your page and I will visit your page.

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?