Fenomen CrossFitu
      Moda na CrossFit  wkracza na polską arenę sportową. To nie jest zwykły sport, to styl życia jak określają inni. Czy mają rację ...?Co to jest właściwie CrossFit ?

       Sport, który łączy elementy fitnessu, ale również treningu siłowego, ciężarowego i biegowego. 
Można uznać, iż jest to sport wytrzymałościowy.
Skierowany jest zarówno do amatorów jak i do zawodowców. Chętnie uprawiają go kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma granic wiekowych.
Ma własną  terminologię i zasady. Można powiedzieć, że Crossfit to nie tylko sport, ale styl życia. Polega on intensywnym wykonywaniu ćwiczeń bez czasu na przerwę. Ćwiczenia wykonywane jednocześnie wpływają na wiele aspektów takich jak: szybkość, siła, rozwój mięśni czy odporność organizmu.
Wszystkie ćwiczenia są odpowiednio indywidualnie dobrane dla każdego. Powinny być one wykonywane codziennie i trwać co najmniej 30 minut.

Jak powstał CrossFit ?

     CrossFit powstał w 2001 roku, kiedy Amerykanin Greg Glassman zaczął używać tego programu dla trenowania policji w Kalifornii. Potem został też wdrożony w treningu  strażaków i żołnierzy amerykańskich.Z czasem CrossFit stał się popularny w wielu krajach. Jednak w Polsce stawia swoje pierwsze kroki. I nie chodzi to o braki chętnych.
Chętnych dbających o zdrowie i formę jest wielu. Chodzi oczywiście o pieniądze.
Ośrodek promujący i zajmujący się CrossFitem, musi wykupić licencję. Dodatkowo przedsiębiorstwo Glassman'a trenuje trenerów, którzy mogą pracować w takich miejscach, które jednocześnie mogą się cieszyć prawem do wykorzystywania nazwy ,,CrossFit''' w boksach, czyli miejscach gdzie trenowani są corssfiterzy.
Według oficjalnych danych licencja kosztuje około 3500 dolarów, szkolenie trenera to już koszta rzędu 1500 dolarów, warto jeszcze uwzględnić koszty transportu około 1000 dolarów.
Interes założenia i wyszkolenia jednoosobowej kadry to już  około 20 000 tysięcy. Czy takie pieniądze są konieczne ? Czy nikt wcześniej nie wpadł na pomysł intensywnych treningów ?
Jego błąd ! Mógł to szybko opatentować.
Oczywiście w CrossFicie , ogromną sprawę odgrywa marka, wypromowana przez koncerny odzieżowe ze sprzętem sportowym oraz przez samego Glassman'a. 
Na przestrzeni lat do tego czasu powstało zaledwie 20 boksów w Polsce, gdzie legalnie można uprawiać ten sport.
What is CrossFit w wielkim skrócie.                                               ______________________________    
       Co sądzisz o tym sporcie, a może jesteś zapalonym, praktykującym miłośnikiem CrossFitu, napisz i pochwal się swoimi wrażeniami.

Komentarze

  1. jeszcze nie próbowałam i nie wiem, czy bym podołała ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze powiedziane: "CrossFit to nie tylko sport, a styl życia". Rodzinka Biega już spróbowała i nam to się spodobało. Traktujemy te treningi jako uzupełnienie w bieganiu.
    Oto nasza opinia na temat CrossFitu: http://rodzinkabiega.blogspot.com/2015/02/czym-jest-crossfit.html

    Pozdrawiam, Asia z Rodzinka Biega :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuje za wszelkie komentarze i obserwację.
Zostaw adres swojego bloga, a na pewno się odwdzięczę.

________________________________________

Thank you for all the comments and observations.
Leave the address of your page and I will visit your page.

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?