Egzystencjalny dół, kiedy można się go spodziewać ?    Niektórych dopada depresja innych zaś  chwilowe pogorszenie nastroju, nigdy zaś nie wiadomo ile ten stan będzie trwać. Okres niemocy może się pojawić w każdym wieku.
 Dlaczego   tak wiele młodych  osób deklaruje depresję lub bardzo często występujące  chwilowe pogorszenie nastroju ? Najczęściej osoby te mają własnie dopiero  25 lat, a zachowują się  jak zmęczeni życiem emeryci. Oczywiście jest to średnia. Wyjątkami są 20 latkowie lub 30 latkowie.
Oto kilka powodów dlaczego 25 latek tak często  popada w egzystencjalnego doła.

1. Każdego miesiąca dowiadujesz się o ślubie, zaręczynach swoich znajomych.
Być może swoich nawet nie planujesz, bo nie masz odpowiedniego partnera do tego przedsięwzięcia. Jesteś samotnikiem i stronisz od poważnych związków.

2. Pierwsza praca, pierwsze rozczarowanie. Spędzasz więcej czasu w pracy niż w domu. Nie masz czasu nawet wydać zarobionych pieniędzy. Brakuje czasu na rozrywkę. Po 5 latach studiów, każdego dnia jesteś uświadamiany przez przełożonych, ze nic nie potrafisz. Fakt ten coraz bardziej obniża Twoją samoocenę.

3. Zarobione pieniądze przeznaczasz na życie, które niewiele ma wspólnego z piątkowymi wypadami ze znajomymi, wyjazdami urlopowymi, wypadami do kina, teatru.

4. Zamiast imprezy w sobotę wolisz spędzić wolny czas w domu, kładąc się wcześniej spać.

5. Najwyższy czas i pora na założenie rodziny. Brak odpowiedniego partnera jeszcze bardziej pogłębia nihilistyczny nastrój.

6. Chcesz móc kupić tyle rzeczy. Własny samochód, własny kąt jednak z dnia na dzień przekonujesz się,że ze swoją pensją możesz to osiągnąć dopiero za 20 lat.

7. Wszelkie ambicje, perspektywy rozwoju zawodowego schodzą na psy po kolejnej zjebce od szefa,
Brak doświadczenia w zawodzie daje o sobie znać. Choć zrobisz 10 rzeczy dobrze, a jedną zjebiesz i tak wszyscy zapamiętają Twoją porażkę, a w miejscu pracy bedziesz czuć się dziwnie.Będziesz żyć, ze świadomością, ze wszyscy już wiedzą i uważają cię za nieuka i głąbia.

8. Najwyższy czas pomyśleć o dzieciach, ale jak to tak będąc na umowie zlecenie, zastępstwo lub umowie na okres próbny, o stażu nie wspominając. Tyle biegania za pracą i teraz mam odejść.

9. Oprócz swoich problemów, dotykają Cię problemy innych. Od tej pory to rodzice będą polegać na Tobie i już nigdy na odwrót.

10. Każdego dnia coraz bardziej zdajesz sobie sprawę, że jesteś kowalem swojego losu. Odpowiadasz za swoje życie, partnera i dzieci ( jeśli je  już masz ).


Człowiek 20+ jest narażony na ogromną porcję stresu, ma przed sobą wiele zadań do spełnienia.
Musi:  zdobyć wykształcenie, założyć rodzinę, zdobyć pracę i przetrwać w niej pierwsze lata nie zawsze miłe,  a przede wszystkim znaleźć swój kąt na Ziemi.
Na podsumowanie tabela, którą po raz pierwszy miałam okazje ujrzeć na jednych z zajęć z psychoterapii. Tabela zawiera najbardziej stresujące sytuacje w życiu oraz stopień stresu odpowiadający liczbie punktów w stu stopniowej skali. 


Komentarze

  1. Ciekawy pomysł na post! Ogółem wszystkie powody są bardzo realistyczne, naprawdę, składają się na obraz sfrustrowanego człowieka po studiach, który zderzył się twarzą z realiami codziennego życia :) Najważniejsze to nie dać się, pomimo wszystkich trudności, bo trzeba przeżyć swoje życie, a nie tylko przetrwać ;)
    Zapraszam też do mnie - po roku przerwy odnawiam bloga http://sloiczeknutelli.blogspot.com :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuje za wszelkie komentarze i obserwację.
Zostaw adres swojego bloga, a na pewno się odwdzięczę.

________________________________________

Thank you for all the comments and observations.
Leave the address of your page and I will visit your page.

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?