Czy samotność to już tradycja ? Mikro trendy ukryte w samotności.       Najbardziej uniwersalnym problemem dzisiejszych czasów jest samotność. Niemal każdy zna to uczucie. To ona przyczynia się do obniżonego nastroju wielu ludzi.
Stanowi podłoże wielu chorób, konfliktów. Na początku samotnej drogi, ludzie starają się z nią walczyć, oszukać przeznaczenie, ale później przyzwyczajenie do samotności staje się silniejsze. Najgorzej jest wtedy wykonać pierwszy krok bo ja się okazuje z czasem w człowieku zanikają wszelkie emocje, staje się zimny jak lód, wymagający i obojętny.
Dlaczego tak się dzieje, że samotność okazuje się być problemem XXI wieku ?# Aspekt biologiczny


Z biologicznego punktu widzenia, na świat przychodzi o wiele więcej chłopców niż dziewczynek.
Niegdyś twierdzono,że jest to sprawka chromosomu Y, który jest lżejszy od chromosomu X 
i plemniki z kariotypem XY znacznie szybciej docierają do komórki jajowej niż plemniki z kariotypem XX. Mogłoby się wydawać, że przewaga chłopców nad dziewczynkami utrzymuje się stale. Jednak nie, to chłopcy częściej umierają w okresie noworodkowym.
Są dominująca płcią na oddziałach intensywnej terapii noworodka, czasami nawet w stosunku 8:2.
Znacznie częściej rodzą się przedwcześnie, są słabsi i bardziej wrażliwi na powikłania poporodowe. Kolejnym okresem niekorzystnym na chłopców jest burza hormonalna nastolatków. Chcą udowodnić, pokazać swoją odwagę i siłę, zwykle ich wyczyny kończą się tragicznie, dla przypomnienia można sobie przypomnieć odważnych rosjanów i ich ekstamalne selfie, które czasami kończyło się tragicznie.
Kolejnym okresem niekorzystnym dla chłopców, a w zasadzie już mężczyzn jest wiek 50+.
Zawał serca i inne problemy układu krążenia stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce jak i na świecie, do 50 roku życia dominują nowotwory, a po 50 roku życia są to choroby układu krążenia.
Dlaczego mężczyźni chorują częściej, krótko mówiąc ponieważ ich układ hormonalny nie wyrabia. U kobiet przed menopauzą  hormony płciowe ( estrogeny i progesteron)  stanowią parasol ochronny i chronią przed miażdżyca. Po menopauzie, hormony płciowe wydzielane są w znaczenie mniejszej ilości, ale spokojnie ich organizm da radę  się utrzymać  w formie jeszcze przez kolejne 50 lat. Niestety u mężczyzn już od urodzenia zegar hormonalny tyka.
Kolejna sprawa, jeśli mężczyznę zaboli wątroba to z pewnością wizytę u lekarza przesunie o kolejne 3 lata, leków też zapomni łyknąć, a wizyty kontrolne przeoczy.

# Aspekt społeczny

Ze społecznego punktu widzenia sprawa wygląda następująco.
Znacznie częściej mężczyźni stają się homoseksualnymi członkami społeczeństwa.
Dla porównania w Stanach Zjednoczonych żyje około 8 milionów gejów i 3,5 milionów lesbijek. Innym aspektem jest dążenie do niezależności finansowej kobiet. Mało która kobieta, chce stać się utrzymanką męża ( jest wyjątek !). Woli mieć swój stały dochód z zadowalającą liczbą zer albo wyjątkowo bardzo bogatego męża. Jedno i drugie nie idzie ze sobą w parze. By móc pochwalić się pokaźną sumą na koncie bankowym musi poświecić wiele lat nauki i pracy na osiągniecie prestiżu społecznego.
Natomiast w drugim przypadku ciężko jest zdobyć wyjątkowo bogatego męża, ale też przystojnego, mądrego, odpowiedzialnego....tak, tak z czasem pojawiają się też i takie wymagania...
Wniosek  bardzo krótki, jak kraść to miliony, albo kariera i niezależność finansowa, albo bogaty mąż o ile się znajdzie.

Kiedyś przyczytałam, że kobieta najbardziej atrakcyjna jest w wieku 23 lat, potem jest tylko gorzej i nikt nie chce zawiesić oka na takiej pani np 26 letniej. Taka pani musi już tylko stawiać na karierę, bo na bogatego męża bez kariery i odpowiedniego towarzystwa nie ma co liczyć.
Odwrotnie jest z mężczyznami co prawda żyją krócej, ale z wiekiem stają się coraz bardziej atrakcyjni. Dwie sprzeczne sprawy mężczyźni pragną młodych kobiet, a kobiety pragną starszych mężczyzn.

# Mikrotrendy na przyszłość

1. Tysiące powstających firm organizujących randki w ciemno, swatanie, wyjazdy integracyjne, imprezy okolicznościowe dla samotnych, portale randkowe itp.
Naprawdę można na tym zarobić grube pieniądze, nikt  kto jest w desperacji nie ma zamiaru oszczędzać na szczęściu tym bardziej, ze nie ma na utrzymaniu wymagającej żony i gromady dzieci, 
przynajmniej jeśli mowa o samotnych dwudziestolatkach.

2. Telewizyjne, na pewno kojarzycie programy z jesiennej  czy choćby wiosennej ramówki telewizyjnej.Budzą wiele kontrowersji, ale każdy nowy emitowany odcinek zrzesza tysiące, albo nawet miliony ludzi przed telewizorami. Dla przypomnienia, tyle ile pamiętam w tym momencie
,, Rolnik szuka żony"
,, Randka w łóżku "
,, Ślub od pierwszego wejrzenia "
,, Kto poślubi mojego syna "
Czy dawniej kultowe programy, ,, Randka w ciemno '', ''2 +1".
Podejrzewam, że będzie ich coraz więcej, bo samotność to nie tylko problem młodych ludzi.
Dotyka nas na każdym etapie życia.

3.Mieszkania dla samotnych. Już dziś w Warszawie, mieście słoików, weków i samotników  bez problemu można zakupić kawalerkę do wyboru do koloru pod względem ceny i luksusu.

4. Świetny rynek zbytu dla tzw. złotych rączek. Kobiety też remontują i dość często potrzebują silnej, męskiej ręki, która wbije gwoździa w ścinę czy wyczyści zlew, położy kafelki, pomaluje pokój.

5. Banki dawców nasienia, może w Polsce nie są na tyle rozpowszechnione co w Stanach, ale to już kwestia lat.

6. Ludzie samotni kochają zwierzęta. Rasowe koty i psy to ich hobby. Nie oszczędzają na nich więc wszelkiego rodzaju zabiegi w salonach Spa dl Zwierząt są na porządku dziennym.
Wysokiej jakości karmy czy choćby gadżety dla pupili, to jest to.


Warto przypomnieć, że samotność to trend krajów wysokorozwiniętych.
W Szwecji odnotowano, aż 47 %  jednoosobowych gospodarstw domowych. Otóż  tym kraju samotni mają w życiu,, lepiej'', ponieważ państwo stara się im pomagać i ich wspierać.
Mogą liczyć na tańsze mieszkania, lepszą pracę. Według szwedzkich pracodawców, człowiek samotny ma czas na pracę po godzinach i bardziej angażuje się w swoją pracę, czyli pracuje dłużej i intensywniej.Zawsze ma czas na wyjście ze znajomymi do kina, baru dzięki temu napędza gospodarkę i chętnie wydaje pieniądze na rozrywkę i nie tylko. 
Najwidoczniej szwedów stać na samotny styl życia w Polsce jest nieco gorzej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?