Mikro trend - pracujący emeryci


      W Polsce właśnie w tym momencie ważą się losy polskich emerytów, być może i nasze losy.
Dyskusje na temat obniżenia wieku emerytalnego moją swoich zwolenników, ale też i przeciwników.
Niegdyś moja dalsza znajoma zaszokowała mnie swoim wyznaniem. Bardzo dumna ze swojego dziadka, pana w podeszłym wieku 80 - letniego, przedstawiła go w samych superlatywach, jako dziarskiego, energicznego pana, ale też świetnego pracownika. Otóż pan ten pomimo swojego wieku jeszcze pracował i przymierzał się do zakupu nowego mieszkania.
Jakie było moje zdziwienie i milion pytań mniej więcej podobnej treści ,,- Ale jak to pracuje jeszcze w tym wieku ?''. Tak, otóż pan ten był prokuratorem sądowym i ani nie myślał o odejściu na emeryturę.Inna bardzo podobna sytuacja. Po zeszłorocznych wygranych wyborach pewnej partii, od władzy została odciągnięta partia z zieloną koniczynką w logo. Partia ta bardzo długo władała w danym mieście, miała swoje przywileje itp. Nagle w drugim kwartale bieżącego roku media postanowiły wykonać krok do przodu i stworzyły listę pracowników urzędów państwowych.
Jak się wkrótce potem okazało, ponad 50 % pracowników przekroczyła już wiek emerytalny, druga bardzo ważna informacja dotyczyła tego, że osoby te zajmowały dość wysokie stanowiska w tym urzędzie, byli to głównie dyrektorzy, wice - dyrektorzy, sekretarze itp. Dla ciekawskich jeden z artykułów > >.....

Wniosek z tego nasuwa się do głowy sam. Polacy uwielbiają pracować !
Czy obniżenie wieku emerytalnego będzie miało jakiś sens ? Owszem tylko i wyłącznie dla pracowników fizycznych, którzy w wieku 65 lat nie będą mili już na tyle sił by pracować przy taśmie produkcyjnej czy w sklepie na kasie.
O wiele korzystniejszą opcją byłoby wprowadzenie bezwzględnego wieku emerytalnego.
Pozwoliłoby to na odciągniecie od władzy emerytów, blokujących miejsca pracy dla ludzi młodych, którzy w Polsce bardzo często pracują na umowach śmieciowych lub są na stażu.

Przy utrzymującym się trendzie pracujących emerytów, możemy się spodziewać ......

1. Większego zapotrzebowania na żłobki, przedszkola. W przyszłości pan w podeszłym wieku  nie będzie grał  w parku w szachy z wnuczką,a babcia nie będzie siedzieć w domu i gotować obiadku dla całej rodziny. W przyszłości pan w wieku 70 lat to biznesmen w kwiecie wieku, a pani w podobnym wieku to jego asystentka.

2. Coraz więcej pracujących emerytów. Niegdyś praca wymagała dużego wysiłku fizycznego, dziś w epoce technologii, nie każda praca wymaga dużego nakładu pracy fizycznej, liczy się praca umysłowa, choć też bywają wyjątki.

3. Wzrost zapotrzebowanie na rynku na przedmioty dostosowane do potrzeb osób starszych.
Komputery, telefony komórkowe, aparaty słuchowe, okulary, samochody.

4. Legenda o stale obciążonym systemie ubezpieczeń społecznych odejdzie w zapomnienie.
Niegdyś mówiono, że w przyszłości jedna młoda osoba będzie pracować na emerytury dla kilka emerytów. Obawiam się, że będzie na odwrót i emeryci będą pracować na zasiłki dla bezrobotnych młodych ludzi w kwiecie wieku.

5. Dłuższe życie. Niejednokrotnie udowodniono, że aktywny umysł i ciało w podeszłym wieku wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Warto zaznaczyć, że obecnie ludzie starsi przebywający na emeryturze bardzo często mają problemy z samotnością, wykluczeniem społecznym, chorują na depresję i  w konsekwencji popełniają samobójstwa.

6. Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne. Im starsze społeczeństwo tym  więcej chorób.

7. Późne macierzyństwo. Obecnie  priorytetem ludzi młodych jest zdobycie dobrego wykształcenia, zarobienie dużej ilości pieniędzy, znalezienie odpowiedniego partnera, stworzenie własnego kata na Ziemi, najlepiej jeśli jest własne mieszkanie i co najmniej 3 pokoje. Dopiero później ludzie młodzi zaczynają myśleć o założeniu rodziny 2+1 lub 2+2. Niestety blokowanie miejsc pracy przez pracujących emerytów przesuwa te misterne plany o kolejne lata.

8. Rynek ubezpieczeń społecznych cały czas kwitnie, ale za kilka lat będzie jeszcze większe zapotrzebowanie na te usługi. Ludzie starsi będą chcieli gdzieś ulokować swoje  pieniądze i zabezpieczyć rodzinę przed ewentualną śmiercią.

9. Wzrost wypadków samochodowych. Mobilni emeryci w podeszłym wieku mogą stanowić takie samo zagrożenie jak młodzi niedoświadczeni kierowcy. Nie mam tutaj na myśli braku umiejętności ludzi starszych lecz ich stan zdrowia, który może nagle ulec pogorszeniu.

10. Wzrost zainteresowania usługami luksusowymi. Drogie wakacje, pobyty w senatoriach, luksusowe samochody, mieszkania  w końcu przysłowiowego  Kowalskiego w wieku 80 lat będzie stać na takie luksusy.

11. Nowy zawód, prywatna opiekunka do dzieci.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Farbowanie włosów, jaki będzie najlepszy kolor ? Sprawdzamy wszystkie kolory !

Trzy kolory włosów, które inspirowały do zmian w 2016 roku

KOLOR WŁOSÓW OMBRE czy ZŁOTY REFLEKS ?